Спеціалізовані вчені ради

Постійне посилання на розділhttps://ekhnuir.karazin.ua/handle/123456789/1327

У цьому розділі розміщуються дисертації науковців Каразінського університету, що захищені в ньому або в іншому науковому закладі (в будь-які роки).

Бажано, до опису дисертаційної роботи додати файли з текстом дисертації, текстом автореферату та відгуками (у форматі pdf).

Посилання на цей документ можна розмістити на сайті факультету на сторінці відповідної Спеціалізованої ради.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 29
  • Ескіз
    Документ
    Національно-культурна специфіка вербалізації аксіологічного концепту в лінгвокультурі
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2024) Ван Лілі; Wang Lili
    Дисертацію присвячено дослідженню концепту Лінь, що відображає свідомість носіїв російської мови і має особливе значення для розуміння російського менталітету й національного характеру. Актуальність теми дослідження зумовлена необхідністю виявити в змісті названого концепту універсальне й національно специфічне, а також простежити специфіку суміщення в його семантиці архаїчних і сучасних значень. Крім того, з погляду носія китайської лінгвокультури концепт Лінь не був предметом спеціального лінгвістичного вивчення. Актуальність дослідження феноменів російської лінгвокультури представником китайської культури визначається тим, що в російській і китайській мовах принципово відмінними є способи вираження концептуальних значень, оскільки китайська й російська культури ґрунтуються на неоднаковому світорозумінні, пов’язані з різними релігіями. З огляду на це осмислення змістових відмінностей концептів є особливо важливим для перекладачів російської художньої, філософської, релігійної літератури китайською мовою, а також для викладачів російської мови в китайській аудиторії.
  • Ескіз
    Документ
    Копула буття: від petitio principii до предмету радикальної онтології
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2024) Захлипа, Дар’я Андріївна; Zakhlypa, D.A.
    Більше століття в європейській філософії йде процес розробки нових, несубстанціальних онтологій, в яких місце класичної субстанції займає динамічна конфігурація буттєво вкорінених смислів. Поточна дисертаційна робота є його дискурсивним продовженням. Тим не менш, жодна з них виявилась неспроможною відповісти на питання про буття самóго буття, що значить: безпосередньо його копулу. На противагу локальним онтологіям суб’єкта, події та різноформ’ю об’єктно-орієнтованих онтологій, скерованих дією логічної помилки «petitio principii» або «передбачення підстави», радикально онтологічний проект М. Гайдеґґера можна вважати таким, що виходить із кардинально інакшого засновку, ініційованого вже в «Основних проблемах феноменології» 1927 р. Там же перспективи даного проекту, але за відсутності прямих вказівок на його предметну основу, були розглянуті Гайдеґґером лише нарисом в якості кінцевої цілі підготовчої Dasein-аналітики, що тільки підтверджує необхідність та актуальність його дослідження сьогодні.
  • Ескіз
    Документ
    Соціально економічний розвиток населення пізньоримського часу – початку доби Великого переселення народів на території України: за матеріалами скляного посуду черняхівської культури
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2024) Щепаченко, Владислав Ігорович; Shchepachenko, V.I.
    Дисертація являє собою комплексне узагальнююче дослідження, метою якого є висвітлення питань походження, циркуляції та функціонування у місцевому варварському середовищі скляних посудин із черняхівських пам’яток на території України. Його джерельну базу складають 975 скляних артефактів різного стану збереження та інформативності, що походять із поховань і культового шару черняхівських могильників, об’єктів і культурних нашарувань черняхівських поселень, а також окремих місцезнаходжень. Для порівняльного аналізу у вивченні хронології та походження основних типів місцевих скляних посудин залучені синхронні матеріали досліджень у Барбарикумі та римських провінціях.
  • Ескіз
    Документ
    Проблематика ідентичності в романістиці Фредеріка Беґбеде: простір пам’яті, синергетика, поетика, інтертекст
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2024) Парамонов, Богдан Ігорович; Paramonov, B.І.
    Дисертація присвячена дослідженню проблеми ідентичності в романістиці Фредеріка Беґбеде через простір пам’яті, синергетику, поетику та інтертекст. Дослідження ґрунтується на оцінці теоретичних засад ідентичності. Романістика Фредеріка Беґбеде розглядається в контексті сучасних автобіографічних та автофікційних наративів, з'ясовується їхнє місце і значення в сучасній літературі. Дисертація проливає світло на те, що вивчення ідентичності в літературі також має враховувати комплексні виміри – когнітивний, культурний, цифровий – кожен з яких робить свій внесок у формування «Я». Теоретична база для аналізу літературних творів має бути адаптивною та здатною охопити різні нюанси ідентичності, як вона переживається та виражається в сучасному світі.
  • Ескіз
    Документ
    Стратегії та чинники англо-українського перекладу мовної гри в науково-популярному дискурсі
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Карзіна, 2024) Пєшкова, Ольга Геннадіївна; Pieshkova, O.H.
    Дисертація присвячена визначенню та аналізу чинників та сформованих на їхній основі стратегій англо-українського перекладу різновидів мовної гри в науково-популярному дискурсі. В дослідженні висунуто гіпотезу, що засоби мовної гри виконують в науково-популярному дискурсі низу функцій, сукупна дія яких зумовлює їхній статус перекладацької домінанти, відтворення якої в міжмовному трансфері здійснюється під впливом низки чинників мовного, культурного та особистісного характеру, які, у свою чергу, зумовлюють вибір перекладацької стратегії.
  • Ескіз
    Документ
    Метамодернізм у пошуках нової автентичності
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2023) Манюков, Олександр Юрійович; Maniukov, O.Yu.
    Дисертація присвячена питанню пошуків особистісної автентичності в контексті метамодерної культурно-філософської парадигми. В роботі встановлено особливості зародження метамодерної автентичності під впливом головних положень та ідейного наповнення політичного метамодернізму Ганзі Фрайнахта, досліджено дивідуальну природу особистості, запропоновано концепцію придбаної автентичності, висунуто маніфест, що доповнює роботу авторським поглядом на місце автентичності та метамодернізму в Україні.
  • Ескіз
    Документ
    Метафізика по той бік Абсолюту: мамлєєвський міт і трансгресивні стратегії Безодні
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2023) Гончаров, Семен Олексійович; Honcharov, S.O.
    Дисертація присвячена проєкту метафізики по той бік Абсолюту Юрія Мамлєєва як ідеологічному виправданню рашизму і трансгресивним стратегіям Безодні як способам виходу за межі людського. В роботі визначено стан дискурсу репрезентації життя та творчості Юрія Мамлєєва як «мамлєєвський міт», обґрунтовано доцільність проведення комплексної демітологізації.
  • Ескіз
    Документ
    Богословська антропологія політичного представництва
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2023) Бакіров, Денис Русланович; Bakirov, D.R.
    У дисертації розглянуто політичне представництво з точки зору богословської антропології. У дослідженні розкриваються наступні проблеми: (1) питання ролі політичного представництва в антропології; (2) питання ролі політичного представництва в історії європейського врядування; (3) питання ролі політичного представництва в християнській церкві.
  • Ескіз
    Документ
    Трансгуманізм у сучасній візуальній культурі
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2023) Авєтісян, Маргарита Георгіївна; Avetisyan, M.G.
    Дослідження впливу та виявленню трансгуманістичних ідей у сучасній візуальній культурі. Робота пропонує аналіз візуальних медіа, таких як кіно, ігри, сучасне мистецтво та інші форми візуального вираження, що демонструють і розвивають концепції трансгуманізму.
  • Ескіз
    Документ
    Поетика повсякденності в українській і польській сучасній жіночій прозі (Ірен Роздобудько – Мануела Ґретковська)
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2023) Смаровоз, Ірина Сергіївна; Smarovoz, I.
    Дисертація присвячена дослідженню художньої повсякденності, змодельованої в текстах І. Роздобудько та М. Ґретковської, а саме її поетики та структури.