Перша дисертація Костомарова. (Нові матеріали про спалення його дисертації в 1842 р.)

Вантажиться...
Ескіз

Дата

1930

Назва журналу

Номер ISSN

Назва тому

Видавець

Харків

Анотація

Ранні роки наукової діяльности М. І. Костомарова не раз уже освітлювалися в друку; зокрема було вже освітлене питання про спалення дисертації Костомарова, — «О причинах и характері Уніи вь Западной Россіи». Йому була присвячена стаття М. І. Сухомлінова, стаття стара, але написана також на основі перводжерел. Одначе за ті півстоліття, що проминули з часу надрукування цеї статті, в друку з'явилося чимало нового матеріялу про цей факт наукової діяльности М. І. Костомарова; та й архівні матеріяли не вповні використав М. І. Сухомлінов. Ці всі обставини дозволяють нам знову спинити увагу читача на такому цікавому епізоді з біографії відомого вченого. 30 жовтня 1840 року, молодий «кандидат 1-го Отделения Философского факультета Николай Иванов сын Костомаров» звернувся до Ради Харківського Університету з звичайним проханням: «...Желая подвергнуться испытанию на степень магистра Исторических Наук, прошу покорнейше Совет Университета учинить о допущении меня к оному испытанию распоряжение». Папери процітованого „дела" не дають відповіди на те, як ішли магістерські іспити молодого кандидата. М. І. Сухомлінов у згаданій статті наводить список запитань — про що саме питали М. І. Костомарова під час іспитів. Сам же Костомаров згадував потім: „проректор Лунін іспитував мене з всесвітньої історії дуже строго; іспит тревав дві годині без чверти; я склав іспита щасливо. Потім Артемовський-Гулак питав мене з російської історії до тої міри поверхово, що я міг би, — не прочитавши ні одної книги відповідати на його запитання". Це було 24 листопаду 1840 року.

Опис

Дисертація Костомарова уважається за один з найбільших бібліографічних раритетів. Як пише Д. І. Багалій, для Костомаровської виставки, що була у Воронежі в березні 1911 року, „несмотря на все поиски, не удалось... добыть сожженной первой диссертации Н. И. об уній. Наприкінці зазначаємо, що Харківська Центральна Научно-Учебна (бувша фундаментальна університетська) бібліотека має цю дисертацію. Примірник цей попав до бібліотеки в початку 900-их років разом із книжками акад. М. І. Сухомлінова. Цю дисертацію він використав у своїй вище згаданій статті й це позбавляє нас від потреби давати тут її бібліографічний опис.

Ключові слова

Research Subject Categories::HUMANITIES and RELIGION::History and philosophy subjects::History subjects::History of science, Research Subject Categories::SOCIAL SCIENCES::Social sciences::Education, Research Subject Categories::HUMANITIES and RELIGION::History and philosophy subjects::History subjects::Book and library history, Костомаров М.І., дисертація Костомарова, Харьковский Императорский университет, Императорский Харьковский университет, история Харьковского университета, Харьковский университет, Kharkov University, the history of Kharkov University

Бібліографічний опис

Айзеншток Ієремія. Перша дисертація Костомарова. (Нові матеріали про спалення його дисертації в 1842 р.) / Ієремія Айзеншток . – Харків, [1930] . – С. 21–27. – Окр. відб. з журн. "Україна", 1925, кн.3 .