Implicit linear nonhomogeneous difference equation over Z with a random right-hand side
dc.contributor.author | Gefter, Sergiy L. | |
dc.contributor.author | Piven’, A. L. | |
dc.date.accessioned | 2025-02-10T18:12:30Z | |
dc.date.issued | 2022 | |
dc.description | Mathematical Subject Classification 2010: 39A06, 39A10, 39A50 | |
dc.description.abstract | Let {fn}∞ n=0 be a sequence of independent identically distributed integer valued random variables which are defined on a probability space (Ω, F, P). We assume that these variables have a non-degenerate distribution. Let a and b be integers, b 6= 0, ±1, and let a be not divisible by b. For every ω ∈ Ω, we consider the implicit first-order linear nonhomogeneous difference equa tion bxn+1 + axn = fn(ω), n = 0, 1, 2, . . .. It is proved that the probability that there exists an integer solution of this implicit difference equation is equal to zero. Hence, under the random choice of integers f0, f1, f2, . . ., the implicit linear difference equation bxn+1 + axn = fn, n = 0, 1, 2, . . ., has no solutions in integers. We also prove that if a and b are co-prime integers, then the solvability set for this difference equation is an uncountable dense meagre set in the space of all sequences of integers. | |
dc.description.abstract | Нехай {fn}∞ n=0 – послiдовнiсть незалежних цiлозначних однаково розподiлених випадкових величин, що визначенi на ймовiрнiсному просторi (Ω, F, P). Припускається, що цi величини мають невироджений розподiл. Нехай a та b – цiлi числа, b 6= 0, ±1 та a не дiлиться на b. Для кожного ω ∈ Ω розглядається наступне неявне лiнiйне неоднорiдне рiзницеве рiвняння першого порядку: bxn+1 + axn = fn(ω), n = 0, 1, 2, . . .. Доведено, що ймовiрнiсть iснування розв’язку в цiлих числах цього неявного рiзницевого рiвняння дорiвнює нулю. Отже, при випадковому виборi цiлих чисел f0, f1, f2, . . . неявне рiзницеве рiвняння bxn+1 +axn = fn, n = 0, 1, 2, . . ., не має розв’язкiв в цiлих числах. Також доведено, що якщо a та b – взаємно простi числа, то множина розв’язностi цього рiвняння є незлiченою щiльною множиною першої категорiї у просторi всiх послiдовностей цiлих чисел. | |
dc.identifier.citation | Gefter S. L. Implicit linear nonhomogeneous difference equation over Z with a random right-hand side / S. L. Gefter, A. L. Piven’ // Journal of Mathematical Physics, Analysis, Geometry. – 2022. – Vol. 18, No. 1. – 105–117 p. – DOI: https://doi.org/10.15407/mag18.01.105 | |
dc.identifier.doi | https://doi.org/10.15407/mag18.01.105 | |
dc.identifier.issn | 1812-9471 (Print) | |
dc.identifier.issn | 1817-5805 (Online) | |
dc.identifier.uri | https://ekhnuir.karazin.ua/handle/123456789/20268 | |
dc.language.iso | en | |
dc.publisher | Харків : Фізико-технічний інститут низьких температур ім. Б. І. Вєркіна НАН України. | |
dc.subject | MATHEMATICS | |
dc.subject | difference equation | |
dc.subject | independent random variables | |
dc.subject | solvability set | |
dc.subject | рiзницеве рiвняння | |
dc.subject | незалежнi випадковi величини | |
dc.subject | множина розв’язності | |
dc.title | Implicit linear nonhomogeneous difference equation over Z with a random right-hand side | |
dc.title.alternative | Неявне лiнiйне неоднорiдне рiзницеве рiвняння над Z з випадковою правою частиною | |
dc.type | Article |
Файли
Контейнер файлів
1 - 1 з 1
Вантажиться...
- Назва:
- Gefter_Piven_Implicit linear_2022.pdf
- Розмір:
- 59.27 KB
- Формат:
- Adobe Portable Document Format
Ліцензійна угода
1 - 1 з 1
Вантажиться...
- Назва:
- license.txt
- Розмір:
- 8.3 KB
- Формат:
- Item-specific license agreed upon to submission
- Опис: