Навчально-науковий інститут комп’ютерної фізики та енергетики (Фізико-енергетичний факультет)

Постійне посилання на розділhttps://ekhnuir.karazin.ua/handle/123456789/48

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 155
  • Ескіз
    Документ
    Теплофізичні характеристики паливних матеріалів нетрадиційної та атомної енергетики
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Шубін, Вадим Олегович; Shubin, Vadim
    У роботі досліджуються теплофізичні характеристики палива, їх значення, можливе поліпшення ефективності палива та їх застосування в енергетичних технологіях. Цінність такого палива та вплив на навколишнє середовище. На першому етапі аналізуються теоретичні основи теплофізичних характеристик палива, методи їх вимірювання. Далі відбувається аналіз різного палива та їх порівняння. Після чого їх екологічна та економічна цінність. Та надалі відбувається аналіз видобутку палива та використання палива, з подальшими рекомендаціями щодо поліпшення цих процесів та порівняння ефективності водню відносно антрациту на прикладі циклу їх перетворення в енергію.
  • Ескіз
    Документ
    Формування поруватих мікроструктур у кристалах
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Поліщук, Дмитро Юрійович; Polishchuk, Dmytro Yuriyovych
    Об'єктом дослідження кваліфікаційної роботи є процеси формування поруватих структур у кристалічних матеріалах, зокрема у лужно-галоїдних кристалах. Предметом роботи є дослідження механізмів утворення поруватих мікроструктур, аналіз їх застосування та методів керування їх морфологією. Мета роботи полягає в проведенні комплексного дослідження процесу формування поруватих мікроструктур у кристалах, зокрема вивчення їх застосування у фотонних та енергетичних пристроях, таких як сонячні та термоелектричні елементи. При виконанні кваліфікаційної роботи були проведено: аналіз сучасного стану застосування поруватих кристалічних матеріалів для потреб енергетичної галузі, огляд сучасних технологій формування поруватої структури для фотонно-кристалічних матеріалів, а також, проаналізовано результати експериментальних досліджень процесу термоіндукованого формування і перетворення форми пор на підставі уявлень теорії росту кристалів. У результаті виконання кваліфікаційної роботи вирішена актуальна науково-практична задача – встановлено переваги та обмеження термоіндукованої методики формування відокремлених пор з визначеною морфологією і регульованими розмірами в лужно-галоїдних кристала
  • Ескіз
    Документ
    Оптимізація процесу електролізного виробництва водню та акумулювання енергії
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Ковальов, Сергій Миколайович; Kovalov, Serhiy Mykolayovych
    У цій роботі досліджено можливості підвищення ефективності електролізного виробництва водню та його використання в якості акумулятора енергії. Проведено порівняльний аналіз традиційних і сучасних методів виробництва водню, зокрема, лужного електролізу та плазмохімічного методу. Вивчено вплив ключових параметрів (температури, напруги, інтенсивності ультразвуку) на ефективність електролізу та визначено оптимальні умови для досягнення максимального ККД. Практична частина включала серію експериментів із використанням високовольтного блока живлення, ультразвукових технологій та комбінації методів, що дозволило створити інтегровану модель системи виробництва, зберігання та використання водню. Для моделювання процесу електролізу застосовано програму COMSOL Multiphysics, що забезпечило точний аналіз процесів перетворення електроенергії в водень. Проведено порівняння експериментальних даних з теоретичними розрахунками, проаналізовано відхилення та обґрунтовано шляхи підвищення точності. Також оцінено переваги використання ультразвуку для підвищення ефективності електролізу. У розділі рекомендацій запропоновано шляхи вдосконалення системи, включаючи підвищення стабільності роботи установки та зниження енерговитрат. Результати дослідження можуть бути використані для створення високоефективних систем виробництва водню, розробки нових підходів до його зберігання та використання у водневій енергетиці.
  • Ескіз
    Документ
    Інтеграція смарт-мереж в енергосистему міста
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Карзіна, 2024) Сулейманова, Карина Ельчинівна; Suleimanova, Karyna
    Ця кваліфікаційна робота присвячена розробці програмно-апаратного комплексу для інтеграції смарт-мереж у міські енергосистеми. Вона охоплює дослідження сучасних технологій енергоменеджменту, таких як інтелектуальні лічильники, відновлювані джерела енергії та системи зберігання, з акцентом на використання технології LoRa для забезпечення енергоефективного зв’язку. Робота спрямована на вдосконалення управління енергоресурсами, підвищення їхньої надійності, економічної ефективності та екологічної стійкості в умовах сучасних міст.
  • Ескіз
    Документ
    Розробка системи термічної обробки нанорозмірних плівкових зразків
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Карзіна, 2024) Мальцева, Марія Вікторівна; Maltseva, Mariia
    Основною ціллю роботи є розробка системи для термічної обробки тонких плівок у середині колони просвітлювального електронного мікроскопа. Розроблений пристрій пройшов успішну апробацію та продемонстрував ефективність використання інформаційних технологій для автоматизованого керування перебігом фізичного експерименту.
  • Ескіз
    Документ
    Теплові структури в тонких стрижнях
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Корнієнко, Андрій В.; Kornienko, Andriy
    Робота присвячена дослідженню теплових процесів у тонких стрижнях, зокрема: моделюванню температурних полів. Розглянуто та проаналізовано основні принципи теплопровідності. Ці принципи базуються на законі Фур’є, який описує тепловий потік через матеріал, розглянуто стаціонарні та нестаціонарні випадки теплопровідності. Дослідження теплових процесів у тонких стрижнях проводилися з використанням чисельних методів. Для рішення задачі теплопровідності використано метод розв ’язання диференціальних рівнянь в частинних похідних (PDE) в програмі MATCAD. У ході дослідження отримано графіки розподілу температурних полів у різних матеріалах стрижнів та режимів нагріву. Аналіз показав, що інтенсивність нагріву та матеріал, з якого зроблено стрижень суттєво впливають на розподіл температури. Зокрема, для випадків із загостренням спостерігався так званий «ефект метастабільної локалізації тепла» . Кваліфікаційна робота «Теплові структури в тонких стрижнях» присвячена дослідженню теплопровідності у тонких стрижнях за допомогою чисельних методів. Отримані результати підтверджують важливість врахування інтенсивності нагріву та матеріалів стрижня при моделюванні теплових процесів. Результати роботи можуть бути використані для підвищення ефективності та надійності теплових систем у різних галузях промисловості
  • Ескіз
    Документ
    Оцінка перспективності використання малих і середніх термоядерних реакторів для енергетики України
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Руднєва, Марія Костянтинівна; Rudneva, Maria
    Об’єкт дослідження: магнітний термоядерний реактор у стаціонарному режимі роботи. Мета дослідження: дослідити зв’язок між енергобалансом і вихідною потужністю магнітного термоядерного реактора з його геометричними розмірами. Наукова новизна отриманих результатів: проведено оцінку мінімально можливих розмірів магнітного тороїдального термоядерного реактора середньої потужності.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження та комп'ютерне моделювання акустичного резонансу
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Григоренко, Тимофій О.; Hryhorenko, Tymofii
    У роботі досліджуються питання реалізації комп’ютерного моделювання акустичного резонансу, аналізуються його особливості та сфери використання. На першому етапі йде ознайомлення з теоретичною базою акустичного резонансу та методами комп’ютерного моделювання цього процесу. Надалі розглядається теоретична модель з підрахованими параметрами, з якою виконується порівняльний аналіз. Далі проводиться дослідження з використанням програми ANSYS, та застосовуються її інструменти для отримання числових і візуальних результатів. Крім того, в роботі розглядаються деякі особливі випадки деформації, які були знайдені під час дослідження.
  • Ескіз
    Документ
    Застосування теплових насосів для секційного обігріву приміщень ХНУ імені В.Н. Каразіна
    (Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Дергаченко, Володимир Валерійович; Derghachenko, V. V.
    Метою роботи є аналіз можливості використання теплонасосної установки в умовах ХНУ імені В.Н. Каразіна для опалення приміщень, а також пошук шляхів оптимізації та підвищення енергоефективності роботи теплонасосних систем. Об’єктом дослідження роботи – є теплові насоси типу «повітря-вода» та «ґрунт-вода». Предмет дослідження кваліфікаційної роботи – є аналіз залежності коефіцієнта ефективності теплового насоса від зміни умов його використання. У роботі представлено результати літературного огляду, що стосуються передумов застосування теплових насосів загалом, та методів підвищення їх енергоефективності як у світі, так і в Україні. Виконано термодинамічний аналіз ефективності з урахуванням характеристик об'єкта та умов навколишнього середовища. Проведено розрахунки теплопостачання для конкретного об'єкта, а саме другого поверху правого крила Північного корпусу ХНУ імені В.Н. Каразіна. Оцінено ефективність запропонованої системи та здійснено порівняння її з традиційною системою опалення, визначивши при цьому економічну вигоду.
  • Ескіз
    Документ
    Аналiтичний iтеративний пiдхiд для опису теплопровiдностi нанострiчок
    (Харків : Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2024) Спотар, Микитi Сергiйович; Spotar, Mykyta
    В роботi проведено дослiдження теплових властивостей двовимiрного кристала нанорозмiрiв. Зокрема, проведено аналiз лiтератури, та складено огляд чинних методiв розрахунку теплових параметрiв кристалiчних тiл. У роботi також наведено аналiз фононної моделi розглядання процесiв те плообмiну всерединi твердих тiл. Також проведене аналiтичне дослiдження фононного радiацiйного теплообмiну у двовимiрних зразках та його зале жностi вiд взаємодiї з крайовими границями при абсолютно iзотропному дифузному розсiюваннi, та запропоновано загальний iтерацiйний метод для знаходження основних теплових характеристик даного тiла, таких як температурний профiль та коефiцiєнт теплопровiдностi. Проведенi роз рахунки вищеперелiчених теплових параметрiв для нанострiчки прямокутної геометрiї та порiвняння отриманих результатiв з експериментальними вимiрюваннями даних параметрiв для графену. Результати даного порiвняння свiдчать про доречнiсть використання наведеної у роботi моделi для опису фiзики експерименту. Був запропоновано оригiнальний метод розв’язування задачi аналiтичного iтеративного пiдходу для опису тепло провiдностi наностричiк та аналiзовано фiзичну область його застосування. Результати роботи дозволяють зробити висновки про ефективнiсть певних методiв розрахунку теплових властивостей малих кристалiв, а також за пропонувати методологiю проведення числових розрахункiв та реальних експериментiв, як для перевiрки результатiв роботи, та для подальшого застосування цих результатiв на практицi.