Факультет психології

Постійне посилання на розділhttps://ekhnuir.karazin.ua/handle/123456789/44

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 44
  • Ескіз
    Документ
    Порушення психологічного благополуччя у полярних дослідників
    (Харків: ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2019-10-11) Луценко, О.Л.; Луценко, Д.Г.; Шило, О.В.; Даниленко, К.М.
    На сьогодні більшість країн світу, які розвивають свій науковий і технічний потенціал, організовують власні полярні експедиції або надсилають своїх представників до існуючих місій. Одним з головних стимулів до цього є перспектива освоєння космосу, а полярні експедиції є найбільш наближеною моделлю до космічних експедицій (Extreme Environmental Physiology, 2019). Найбільш поширеними порушеннями психологічного благополуччя, які з самих перших експедицій виявляються у учасників полярних експедицій, є порушення сну та депресивні прояви (Monchaux, Davis & Edholm, 1979).
  • Документ
    Еволюційні тенденції неекологічної поведінки та можливості їх проекологічного використання
    (2019) Луценко, О.Л.
    У матеріалах конференції розкриваються еволюційні тенденції неекологічної поведінки та можливості їх проекологічного використання.
  • Документ
    Психологічні наслідки домашнього насильства на адресу дітей: природа порушень та стійкості
    (2019-04-08) Луценко, О.Л.; Штриголь, Д.В.; Міхановська, Н.Г.
    В роботі окреслені основні соматичні та психологічні наслідки впливу домашнього насильства на адресу дітей. Вказані еволюційні та психосоціальні чинники різної вразливості дітей до психологічних порушень та формування стійкості до них.
  • Документ
    Закономірності психологічної адаптації людини на сучасному етапі еволюції
    (2019-03-29) Луценко, О.Л.
    Метою дослідження є виявлення зв’язків сучасних психологічних рис і поведінки людини з її еволюційним минулим та визначення адаптивних функцій даних рис і поведінки як проявів закономірностей психологічної адаптації людини на сучасному етапі еволюції.До основних результатів дослідження належить системне застосування відносно нового для психології еволюційно-психологічного підходу як теоретичного підґрунтя для планування та інтерпретації власних досліджень, що дозволило виявити першоджерела та первинні причини низки актуальних психологічних проблем сучасності. Для детальних досліджень була обрана низка патернів проблемної поведінки зі сфер гендерної, сімейної, політичної психології, психології здоров’я, агресії та когнітивної психології. Показано, що для їх вивчення недостатньо досліджень, які зосереджені на онтогенезі людини, оскільки універсальність у часі та просторі, складність корекції, зв’язок з виживанням та репродукцією вказують на їх філогенетичне походження.
  • Документ
    Сімейне насильство на адресу дітей: наслідки для психічного здоров’я
    (2018-11-27) Луценко, О.Л.
    На сьогоднішній день опубліковано дуже багато наукової літератури (україномовної, російськомовної, англомовної тощо) щодо психічних наслідків сімейного насильства у дітей і розібратися в ній доволі складно – здається майже будь-які аспекти психіки та поведінки дитини можуть бути порушені. Тому ми поставили за мету окреслити певну логіку цих порушень, яка, на нашу думку, допоможе фахівцю краще орієнтуватися у проблемі та планувати діагностичну і психокорекційну роботу.
  • Документ
    Вимірювання індивідуальної хвилини як спосіб експрес-оцінки адаптації людини
    (2017-12-17) Луценко, О.Л.
    В дослідженні вивчався діагностичний потенціал методу вимірювання індивідуальної хвилини (ІХ) за методом Ф. Халберга. Вибірку з 19 осіб було обстежено за допомогою тесту «Госпітальна шкала тривоги та депресії», тесту Люшера, а також було проведено вимірювання ІХ і варіабельності серцевого ритму. В результаті не було знайдено кореляцій тривалості ІХ з тестовими показниками депресії, тривоги та стресу, але були отримані значущі зв’язки з психофізіологічними показниками адаптації організму. Тобто низька тривалість ІХ може бути експрес-показником зниження адаптаційних резервів та виснаження організму, що може використовуватися для виявлення груп ризику серед представників професій, які характеризуються високими вимогами до психоемоційної стійкості персоналу.
  • Документ
    Конструювання методики схильності до низької фізичної активності – процедура та результати
    (2017-05-23) Луценко, О.Л.; Габелкова, О.Є.
    Стаття присвячена висвітленню процедури та результатів конструювання методики схильності до низької фізичної активності. Вибірку дослідження склали 286 осіб, які були студентами денного та заочного відділень різних факультетів Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна віком від 17 до 43 років, з яких 163 жінки та 123 чоловіка. В результаті проведених досліджень сконструйовано психодіагностичну методику, яка за типом є особистісним опитувальником. Вона відповідає психометричним вимогам валідності, надійності, дискримінативності, оснащена нормами для чоловіків та жінок молодого віку. Методика може ефективно використовуватися в межах психології здоров’я, психології праці, психологічного консультування, реабілітації, психосоматики.
  • Документ
    Фрайбурзький особистісний опитувальник FPI – перевірка валідності та локальна стандартизація
    (2017-03-02) Луценко, О.Л.
    В статті висвітлюються результати перевірки валідності та локальної стандартизації багатофакторного психометричного тесту – Фрайбурзького особистісного опитувальника – в умовах Східної України (Харківської області та м. Харкова). Проблемою дослідження є те, що даний інструмент був адаптований та стандартизований у Санкт-Петербурзі наприкінці ХХ століття на вибірці молодого віку. Метою дослідження було перевірити валідність та встановити локальні норми для тесту у сучасних умовах на вибірці середнього та старшого віку. Була проведена валідизація за допомогою Копінг-тесту Р. Лазаруса, психофізіологічної перевірки з використанням аналізу варіабельності серцевого ритму, вікової та статевої диференціації. Стандартизація була проведена на вибірці з 335 осіб віком 30-63 років. За результатами дослідження була доведена валідність тесту та розраховані норми у шкалі стенайнів.
  • Ескіз
    Документ
    Нормативно-правові документи України, що регламентують працю психолога у різних сферах практичної діяльності
    (2017-01-05) Андроннікова, К.А.; Луценко, О.Л.
    У даному посібнику зібрано та прокоментовано переважну більшість сучасних нормативних актів, які в Україні регламентують діяльність практичних психологів. До посібника були включені також уривки з Декларації прав людини, Європейської соціальної хартії, Декларації прав дитини, Конвенції про права дитини. Етичний кодекс психолога наведений повністю. Посібник складається зі вступу, 14-ти розділів (Декларація прав людини, Етичний кодекс психолога, Приватна психологічна практика, Національна система соціально-психологічної служби України, Система освіти та Психологічна служба , Сфера соціальної допомоги , Профорієнтація населення, Психофізіологія та психофізіологічна експертиза, Державна служба України з надзвичайних ситуацій та екстремальна психологія, Медична психологія (документи МОЗ України), Пенітенціарна служба, Оборонні органи та система правопорядку, профвідбір, Психологічна експертиза, Кримінальна відповідальність, яку несе психолог в разі порушення норм професійної діяльності), підсумку, переліку використаної літератури та 2-х додатків. Посібник може бути використаний як викладачами під час читання курсів «Експериментальна психологія», «Психодіагностика», «Охорона праці» тощо, так і практичними психологами під час самостійної праці.
  • Документ
    Використання методу «Аналіз структури особистості» А. Болдуіна в сучасних умовах
    (2016-11-10) Луценко, О.Л.
    В статті викладаються особливості використання ідеографічного психодіагностичного методу «Аналіз структури особистості» А. Болдуіна, що був розроблений на основі аналізу листів жінки на ім’я Дженні у 1942р. Метод є інформативним та ефективним для вивчення індивідуальної структури особистості, але він розроблений до появи сучасних інформаційних технологій. У зв’язку з відходженням у минуле паперового листування нами був запропонований спосіб використання даного методу на основі сучасних форм текстового самовираження – електронних щоденників (блогів), постів у соціальних мережах, електронних листів. Метод пройшов успішну апробацію в курсі практикуму з психодіагностики.